Wynajem Apartamentów w Świnoujściu tel. 0048/881 444 033
wyszukiwarka

Ahlbeck (Heringsdorf)

2017-05-18

Ta malownicza miejscowość położona jest bardzo blisko miasta Świnoujście – tuż za granicą polsko-niemiecką. Warto poświęcić kilka godzin na odwiedzenie tego miasta kiedy przyjeżdżamy na wczasy nad morzem w Świnoujściu.  Dotrzeć do Ahlbeck możemy rowerem, pieszo – najlepiej przez piaszczystą plażę, kolejką UBB, statkiem lub oczywiście autem. 

W tym mieście nie tylko plaża jest dobrym wyborem do zobaczenia, ale też molo – zostało wybudowane w 1899 roku i sięga 280 metrów w głąb morza. Pomost wielokrotnie był niszczony przez morskie fale, ale był regularnie odbudowywany, dzięki czemu został najstarszym Molem na terenie Niemiec oraz został wpisany do rejestru obiektów zabytkowych.  Co więcej, jest to molo, które położone jest najbliżej miasta Świnoujście, a w 1970 zostało uznane za zabytek. W walentynki odbywają się ,,kąpiele morsów”, w których zwykle bierze udział nawet 200 morsów, a molo staje się wtedy miejscem dla publiczności.

Wielu turystów zwraca uwagę na zegar szafkowy w stylu Art Nouveau usytuowany przed wejściem na molo.  Jest on niezwykle charyzmatyczny, dzięki czemu stał się swoistą wizytówką Ahlbeck – tak jak Wiatrak Stawa Młyny dla Świnoujścia. Zegar, poza wskazywaniem aktualnej godziny na swoich trzech tarczach zegarowych, pokazuje również kierunek w którym wieje wiatr.

Jeżeli zdecydujemy się na przejście przez pobliskie uliczki, możemy poczuć się jakbyśmy przenieśli się w czasie.  Ahlbeck, jako jedno z nielicznych miast nie zostało zniszczone przez I oraz II Wojnę Światową. Wszystkie budynki zostały odnowione tak, aby zachować ich niepowtarzalny styl - dzięki czemu podziwiać tutaj możemy różne style architektoniczne, zobaczymy tu na przykład klasycystyczne wille, które w Polsce nazwalibyśmy poniemieckimi lub domy z elementami budowli starożytnych. Z powodu niezmienionego stylu architektury od czasów sprzed Wojny Światowej, w miejscowości tej został nakręcony film ,,  Pappa ante Portasprzez  reżysera Vicco von Bülow, który nawiązywał do wspomnień z okresu dzieciństwa twórcy obrazów filmowych.

Warto również zwiedzić luterański kościół powstały w latach 1894-1895. Zbiór środków finansowych na budowę kościoła zapoczątkował nauczyciel oraz założyciel Chóru –Johann Christian Koch.  Do dzisiaj kościół zachwyca, głównie z powodu detali architektonicznych, które powinny zainteresować nie tylko architektów. Budynek posiada wieżę po stronie zachodniej, ołtarz wykonany z piaskowca, ośmioboczną ambonę, obraz z 1900 roku oraz zabytkowe organy. Jedynie dzwony nie pozostały oryginalne – w 1956 roku zostały wymienione na nowe.

Poza samym zwiedzaniem zabytkowych budowli każdy turysta powinien poświęcić trochę czasu dla siebie. Czas wolny można spędzić w kąpielisku termalnym, które oddaje do dyspozycji sześć różnych basenów, połowa z nich napełniona jest miejscową solanką jodową. Korzystanie z takich basenów zalecane jest dla osób mających astmę, egzemę i inne choroby skórne. Znajdziemy tu też atrakcje dla dzieci, łaźnię parową , skalną grotę, saunę fińską. Obiekt czynny jest przez cały rok, także w okresie zimowym.

Jeżeli swój urlop nad morzem zaplanujemy w Świnoujściu i zdecydujemy się na odwiedziny miasta Ahlbeck, wybierając drogę przez plażę, powinniśmy mieć na uwadze że miniemy psią plażę oraz dla nudystów. Jeśli lubimy pociągi, powinniśmy odwiedzić dworzec kolejowy, gdzie na nieczynnej bocznicy możemy zobaczyć ponad 100-letnie wagony. Dla osób spragnionych dalszego zwiedzania, polecamy Mauzoleum – pomnik na część poległych żołnierzy radzieckich poległych podczas II Wojny Światowej. Zakończyć pobyt nad morzem niemieckim możemy wybić pamiątkową monetę - automat znajduje się przed wejściem na molo.