Wynajem Apartamentów w Świnoujściu tel. 0048/881 444 033
wyszukiwarka

Kamminke – urocza, rybacka wioska

2017-05-02

To niewielka, ale bardzo urokliwa wioska rybacka, która położona jest pomiędzy wzgórzem ,,Golm” a Zalewem Szczecińskim, 6 kilometrów od Świnoujścia – dotrzeć tu możemy pieszo, rowerem lub autem.

Datuje się, iż miasteczko to było już zamieszkane 4 000 lat temu – było wtedy ważnym punktem handlowym.  Słowo ,,kammineke” pochodzi od słowiańskiego słowa ,,kamień” – być może wioska została tak nazwana, ze względu na dużą liczbę kamieni znajdujących się przy brzegu Zalewu, jak i poza nim.Miejscowa ludność, ze względu na pobliski Zalew Szczeciński, zajmuje się od czasów słowiańskich rybactwem. Miejscowe, malownicze domki usytuowane są morenowym wzgórzu, a uliczki bardzo przypominają włoskie – są wąskie i kręte.

Wiele lat miejscowa ludność była zależna od tego co dawał i zabierał Zalew Szczeciński, a także od portu w Świnoujściu i samego miasta – wiele osób z Kamminke przybywało tu w celach zarobkowych. Zmieniło się to po I Wojnie  Światowej, kiedy miejscowi rybacy utworzyli swojego rodzaju ,,spółdzielnie” zwaną Maszoperią.  Dzięki temu zmodernizowano miasto i zakupiono lepsze łodzie rybackie, co przyczyniło się do powstania portu oraz mola. Kontakt z miastem Świnoujście został zerwany, a wioska zaczęła eksportować swoje produkty wyłącznie do Niemiec.

Obecnie, wielu niemieckich artystów zamieszkuje lub chętnie odwiedza Kamminke, ze względu na spokój oraz miejscową przyrodę, która pozwala  zapomnieć o codziennych troskach oraz na relaks, którego zwykle nam brakuje. Coraz częściej można tu spotkać również polaków – polski język słyszy się tu coraz częściej.

Współcześnie, Kamminke na stałe zamieszkuje ok. 300 osób – głównie rybaków. Miejscowych specjałów, czyli ryb złowionych w Zalewie Szczecińskim możemy spróbować w restauracji usytuowanej nad samym Zalewem Szczecińskim.

Jeżeli chcemy zwiedzić to miasteczko, powinniśmy zabrać ze sobą lornetkę, gdyż jest tu wiele pięknych widoków, najlepiej widocznych z licznych wzniesień i punktu widokowego – możemy zobaczyć zarówno polską, jak i niemiecką stronę Zalewu Szczecińskiego. Zwiedzanie możemy połączyć z odwiedzeniem wzgórza ,,Golm”, które znajduje się w sąsiedztwie.